Myśl roku:

 "Każdą pracę wykonuj tak, jakby miała ona być ostatnią w życiu" - Marek Aureliusz

Działania edukacyjne

Statystyka

Odsłon artykułów:
994306

Aktualnie online

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

Radio on-line

logo_radio_eska

logo_radio_rmf

polski1

radio_wawa_logo

Akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku,
teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
Józef Piłsudski

Dnia 9 listopada 2016 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaszczwi spotkali się na akademii z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystość przygotowała młodzież klasy IG i IIIG pod kierunkiem nauczycielki historii pani Janiny Lubaś. Nad stroną muzyczną czuwał pan Władysław Malik. Na program akademii złożył się montaż słowno-muzyczny oraz prezentacja multimedialna przygotowana przez pana Krzysztofa Juchę.

Każdego roku 11 listopada to szczególna data w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym wszędzie, gdzie są Polacy, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Prawie 100 lat temu, 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy się cieszyć Ojczyzną, która przez wiele lat była zawłaszczona przez Rosję, Prusy i Austrię.

Wiersze i pieśni patriotyczne złożyły się na wyjątkowy klimat. Dzięki temu można było prześledzić łańcuch wielu pokoleń Polaków walczących o niepodległość, tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów.

I chociaż dla młodego pokolenia to bardzo odległa historia, to naszym patriotycznym obowiązkiem jest pielęgnować przeszłość jak kwiaty. Dzisiaj nie musimy iść na wojnę i strzelać, dzisiaj nie musimy oddawać swego życia, lecz musimy pamiętać o tych, którzy wolność Ojczyzny wywalczyli.

    

© 2017 Bogdan Rzeźnik-Zubek

Slideshow is powered by Noobslide